Vybíráme brašny na kolo

- Komerční sdělení -brilantní

K bezpečné a příjemné jízdě na kole patří několik pravidel, která je na místě respektovat a následovat. Těžký a napěchovaný batoh na zádech na frekventované silnici nebude nejspíš tou správnou volbou. Pohodlná a bezpečná jízda vyžaduje přece jen jiné a lepší řešení.

Proč brašnu na kolo?

Na kole člověk nikdy nevyráží s tím, že během projížďky nebude nic potřebovat. A vůbec nezáleží na tom, zda se jede projet do nedalekého lesoparku, anebo na stovky kilometrů dlouhé cyklistické putování.

V prvním případě potřebuje cyklista alespoň drobné vybavení na základní úpravy typu lepení nebo malého klíče, v tom druhém je snazší vyjmenovat co potřebovat nebude. Pro jakýkoliv typ vyjížďky jsou zde ale naštěstí cyklistické brašny. Těch je na trhu nepřeberné množství. Jak se v nich vyznat?

Výběr brašny

Při výběru brašny na kolo nás zajímá především její objem. Mezi ty nejmenší patří brašna pod sedlo, který se upíná většinou pouze prostřednictvím suchého zipu v oblasti sedla a s objemem 0,5 až 1 litr se do ní nevejde o moc víc než jen lepení nebo nýtovač na řetěz.

O něco větší jsou brašny do rámu, ty mohou mít objem až 2 litry. Jedná se vlastně o trochu větší variaci na předchozí typ a nejvíce lidí využívá tento typ brašny pro uložení telefonu nebo malé svačiny.

Brašna na řídítka může narůst až na 5 litrů a vejde se do ní i větrová bunda nebo kamera. Brašny na sedlovku potom představují hodně velký skok kupředu a s objemem, který v některých případech narůstá až na 15 litrů.

Tento typ brašny míří spíše na ty, kteří na kole vyráží na vícedenní výlety a větší brašna by se jim hodila. Za zmínku stoj i fakt, že brašna na sedlovku drží snadno a není třeba pořizovat si žádný speciální nosič.

Nejčastějším uživatelem velké brašny na nosič budou nadšenci, kteří na kolech vyráží na vícedenní výlety. Ti využívají brašnu na nosič. Taková brašna je samozřejmě navržena pro dlouhé cestě, na jakých potřebuje cyklista opravdu hodně věcí. Brašna proto mívá objem až 70 litrů a pro její montáž je třeba příslušný držák, který se typicky prodává samostatně.

Velká brašna na nosič pojme hodně vybavení od oblečení přes jídlo až po stan. O její koupi by měli začít uvažovat cyklisté vyrážející na dlouhé cesty, pro které představuje výhodnější alternativu velkého batohu na zádech.

Podle čeho brašnu vybírat

 Objem brašny je tedy hlavním parametrem a každý cyklista se musí sám rozmyslet, pro jaké účely si brašnu vlastně pořizuje. To ale není vše. Je třeba se zajímat o způsob uchycení. U malých taštiček půjde o suchý zip, větší brašny ale mohou mít sofistikovanější způsoby uchycení a je třeba, aby byly s vaším kolem skutečně kompatibilní.

Dalším parametrem je vodotěsnost brašen na kolo. Vždy se samozřejmě vyplatí investovat do vodotěsné brašny. Další v řadě potom stojí způsob zapínání brašny. Samostatnou kapitolou je potom design a barva. V takovém případě záleží na osobním vkusu každého cyklisty.

Předchozí článekJak vybrat jógamatku
Další článekProč dětem pořídit neopren?
- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora