Naše tělo potřebuje doteky a jednou z forem, jak mu je dopřát, jsou relaxační či léčivé masáže.
Ať už jde o únavu, bolesti zad nebo potřebu zrelaxovat se, jedním z řešení, která člověku uleví, může být svěřit se do rukou maséra. Dotyky jsou léčivé, ale masáže nejsou určeny jen těm, které něco bolí. Skvěle fungují také jako prevence a jsou příjemným uvolněním.
Je dokonce prokázáno, že tělesný kontakt a pohlazení jsou životně důležité už pro novorozence. Masáže miminek přitom sahají již do druhého století před Kristem, kdy s jejich aplikováním začali Číňané. Dotyky však potřebujeme celoživotně, je třeba si jen správně vybrat.
Stará čínská a indická medicína využívala masáže jako léčbu a prevenci některých chorob, ale také k udržení pružné pokožky. I dnes by měly být masáže běžnou součástí každodenního života, na výběr jich je velké množství. Jelikož každá je, co se týká techniky, jiná, je třeba si zvolit takový typ, který se zaměřuje na aktuální potíže nebo na určitou část těla – hlava, šíje, záda, či chodidla.
Klasická masáž
Co si představit pod klasickou masáží? Jedná se o soubor hmatů na těle člověka, které stimulují kůži.
„Klasická masáž nejenže pomáhá uvolnit ztuhlé svaly a odstranit případné bolesti, ale zlepšuje i prokrvení svalů a pokožky,“ říká masérka Alena Tóthová, odbornice z hotelu u Prievalu. „Kdo si klasickou masáž dopřeje pravidelně, ten jistě pozoruje zlepšení pohybového aparátu i pevnosti a pružnosti pokožky.“
Klasický typ masáže také pomáhá při rekonvalescenci po úrazech a delším znehybnění, hodí se i pro lidi se sedavým zaměstnáním.
Masáž lávovými kameny
Kameny, které vyvrhla země ze svých útrob, se také používají k masážím. Základem je jejich schopnost absorbovat a předávat tepelnou energii. Ukládají se podél zad a jejich teplo proniká do svalů.
„Tento druh masáže zlepšuje prokrvení organismu, zrychluje metabolismus, stimuluje lymfatický systém a detoxikaci těla. Pomáhá při bolestech a odbourává stres,“ vysvětluje masérka Alena Tóthová.
Využívá i tehdy, trpí-li člověk bolestmi zad, ztuhlým svalstvem, úzkostí, nespavostí či nervozitou.
Medová masáž
Medová masáž se doporučuje, pokud se potřebujete rychle, efektivně a zároveň příjemně zbavit škodlivin nahromaděných v těle. Tento způsob masáže k nám přišel z Ruska a intenzivně pracuje s podkožím. Med působí přes pokožku na náš organismus v kombinaci se speciálními masérskými hmaty.
„Doporučuji ji jako prevenci civilizačních chorob, při nervových poruchách, při problémech s potencí a plodností a mnoha dalších potížích, které souvisejí s moderním životním stylem,“ vypočítává masérka.
Masáž Lomi Lomi
Nenechte se zmást vtipným názvem, jedná se o exotickou havajskou masáž, která je založena na dlouhých, plynulých pohybech. Stimuluje krevní oběh a lymfatický systém, odstraňuje bolest, únavu a napětí.
„Je vhodná pro ty, kteří potřebují odblokovat svaly, očistit organismus a nabít ho energií. Já ji doporučuji i po fyzické zátěži na regeneraci organismu,“ radí Alena Tóthová.
Bowenova masáž
Tuto techniku vyvinul Australan Tom Bowen. Její podstatou jsou šetrné jemné doteky, které pracují s měkkou tkání, kůží, šlachami a uvolňují stres a napětí nahromaděné ve svalech. Člověk je při ní oblečený a pohodlně leží.
Techniku odborníci přirovnávají k „brnkaní“, přičemž se pohyby a hmaty provádějí v souladu s dýcháním.
Používá se při stresu, nesprávném držení těla, problémech s menstruačními bolestmi, bolestech pohybového aparátu, alergiích, ekzémech či depresích.
Aromaterapeutická masáž
Zahrnuje masírování celého těla od hlavy až po chodidla pomocí aromatických olejů. Nejčastěji se používá kombinace rostlinných a esenciálních olejů, které masér vtírá do pokožky. Vůně působí na nervový systém a vybírá se podle toho, jestli se chce člověk nabudit nebo uklidnit.
Aromaterapeutická masáž pomáhá zejména při dlouhodobém přetížení, vyčerpání i nespavosti a jedná se o jednu z technik, při kterých si člověk nejvíce odpočine.