Ve snaze zachovat si čistou pleť je třeba si osvojit několik základních pravidel.
Často se mluví o tom, že v zimě a v chladu pleť trpí a je třeba se o ni starat důkladněji. Na její stav však neovlivňují jen roční období, ale zejména naše celkové návyky a každodenní život.
Pro dokonalý vzhled je třeba mnohem více péče, než by se mohlo zdát. Většina kroků je, naštěstí, poměrně jednoduchá a stačí je jen zapracovat do své běžné rutiny.
Základní mantra
Odličování a čištění jsou činnosti, o kterých se již popsalo mnoho a stále zůstávají základní mantrou při dosažení zdravé pleti. No víte, jak čistit pleť správně?
Rituál čištění by se měl opakovat každé ráno i večer. Dermatologové doporučují nespoléhat jen na čistou vodu a mýdla, ale použít odličovací gel, pleťovou vodu a vhodný druh krému.
Samozřejmě, večerní čištění by mělo být důkladnější, zvláště pokud je na kůži nanesen make-up a jiná líčidla.
Pleť může být pokryta i různými nečistotami z našeho prostředí a je třeba je odstranit, ačkoli je nevidíme. Mohou totiž způsobit ucpávání pórů nebo podráždění pokožky.
Pravidelné odličování a čištění tak mohou být prevencí nezdravé, oslabené pleti, vyrážek a rychlejšího stárnutí pokožky.
Správný způsob s ohledem na typ pleti
Důležité je nejen pravidelně čistit, ale zaměřit se také na vhodný způsob.
Co se týká vody, nejideálnější je mýt si obličej vlažnou vodou, příliš studená nebo příliš teplá by mohla podráždit pokožku a také způsobit více škody než užitku, například u člověka se suchou pletí.
Při odličování se zase doporučuje začít očima a čistit je krouživými pohyby směrem od vnější části k vnitřnímu koutku oka. Tato oblast je nejcitlivější na tváři, takže k ní je třeba přistupovat jemně.
Jedním z důležitých kroků je použití takových přípravků, které „ladí“ s typem vaší pleti. Při suché pokožce vynechejte všechny s alkoholem a najděte raději takové prostředky, které pleť zvláční – například s kozím mlékem nebo s výtažky medu.
Mastný typ pleti znamená, že mazové slazy produkují příliš mnoho mazu, tvář je lesklá a často i aknózní. Krémů se však není třeba vzdávat, právě naopak, vhodné jsou lehčí hydratační přípravky nebo přípravky se zmatňujícím efektem.
Určitě se vyhněte všemu, co obsahuje alkohol, který kůži vysuší a ona bude následně produkovat ještě víc mazu.
Nechoďte jen po povrchu
Přibližně jednou týdně by měla každá pleť absolvovat i hloubkovou očistu, tedy peeling. Odstraňování odumřelých buněk pokožku rozjasní a zjemní, nedělejte to však příliš často, mělo by to pro stav pokožky spíše opačný efekt.
Obecně se snažte bakteriím a nečistotám vyhýbat co nejvíce – nepoužívejte cizí ručník, pravidelně vyměňujte povlečení ložního prádla a zejména se nedotýkejte obličeje, dokud nemáte čisté ruce.
Problémem mohou být někdy i vlasy, na kterých se zachycuje špína a jsou-li příliš dlouhé a padají do obličeje, mohou ji při dotyku přenést i na ni.
Na závěr je třeba dodat, že aby pokožka vypadala zdravě a krásně, je třeba se o ni starat i zevnitř. To znamená dávat si pozor na stravu, vyhýbat se cukrům či smaženým jídlům.