Začínala s mýdly a nedávno o jejich domácí výrobě vydala i knihu.
Eva Budinská (36) se označuje za vědkyni prací i srdcem. V každodenním životě je odbornou asistentkou na Masarykově Univerzitě v Brně, kde se věnuje výzkumu rakoviny a vlivu prostředí na zdraví člověka. Svět blogerů ji však zná i pod přezdívkou moderní alchymistka, za kterou se skrývá šikovná žena, která už 15 let míchá svoji vlastní kosmetiku a mýdla.
„Je pravda, že na střední škole jsem měla ráda chemii i biologii, ale k výrobě vlastní kosmetiky a mýdel mě spíše vedlo to, že jsem byla skautkou, tedy ve spojení s přírodou. A na vysoké škole jsem se stala vegetariánkou,“ říká Eva Budinská. Jedním z prvních důležitých impulsů však bylo, když v knihkupectví objevila knížku Přírodní mýdla a to ji dovedlo až k jejímu dlouholetému hobby.
„Je to jako vaření a pečení. Kdo rád vaří, tak si to umí představit. Mýdlo uděláte za hodinu a půl, krém uděláte za hodinku, i méně. Možná přemýšlení nad tím, co chcete dělat, trvá déle než samotný proces,“ říká Eva.
Eva Budinská
Třicetieurový krém za dvě eura
Jako zkušená odbornice na domácí kosmetiku říká, že pokud ji člověk udělá dobře, je jistě vhodnější než ta z obchodu.
„Za prvé víte, co do ní dáváte, takže si to kontrolujete. Když si kupujete něco, co vyrobil někdo jiný, tak to nikdy neudělá tak, aby vám to sedlo. Vy se znáte nejlépe, víte, co vám dělá dobře a co ne,“ konstatuje a dodává, že vyrobit si krém či balzám doma je i finančně výhodnější.
„Koupený výrobek, který máte doma vyrobený z kvalitních surovin, je neuvěřitelně drahý. Jsou to tisíce procent navíc, nedá se to srovnávat. Drahý bio krém, který bych koupila za 30 eur, si doma vyrobím za dvě eura. Je to obrovský rozdíl a hlavně kontroluji, co v něm mám a dá se to udělat i bez znalosti velké chemie,“ říká Eva.
Domácí krém
To, jak dlouho člověku trvá, než se dostane do praxe, je podle ní individuální. „Někdo velmi dlouho studuje, třeba i rok, než se do toho pustí a někdo se do toho pustí hned, má deset věcí udělaných špatně a neví proč se to pokazilo. Někteří více experimentují, někteří více studují.“
Sama doporučuje začít jednoduššími věcmi jako například balzámem na rty, při kterém by člověka nic překvapit nemělo. Je však důležité, aby se vyznal v jednotlivých složkách a nekupoval je příliš draze.
Ona sama nejraději vyrábí mýdla s bambuckým máslem, olivovým a kokosovým olejem, balzámy na rty, tělové krémy, zubní pastu či vlastní řasenku. „Nerada dělám pořád totéž, takže si do produktů přidávám různé jiné oleje a dívám se, jak mění konzistenci,“ vysvětluje Eva. Nejnáročnější na výrobu se jí zdál make-up, neboť jako emulze si musí udržet správný tvar a konzistenci. Kromě parfémů a šamponů je to jediné, co kupuje v obchodě.
Komerční kosmetika zavádí
Eva říká, že jedním z dalších důvodů, pro který se vyplatí vyrobit si vlastní kosmetiku, je fenomén takzvaného greenwashingu.
„Nazvala bych to zelené vymývání mozků. Jde o to, že se do naprosto obyčejného produktu, který je syntetický, přidá trošičku arganového oleje. Je úplně na konci seznamu a je ho tam možná setina procenta, ale když se tomu dá správný obal a obrázek, lidé si myslí, že kupují zázrak. No toho arganového oleje tam není skoro nic a zbytek jsou minerální oleje nebo ropné produkty, protože jsou levnější. Tedy věci, které by si člověk na sebe nikdy nedal,“ upozorňuje.
Když si doma člověk vyrobí krém s arganovým olejem sám, nejenže jej bude mít větší množství, ale v porovnání s komerčním produktem za zlomek prodejní ceny. Platí podle Evy pravidlo, že čím méně složek má produkt, tím lépe?
„Jistým způsobem by se to dalo říci, protože většina komerčních produktů má mnoho složek jen kvůli tomu, aby vydržela konzistence a nezkazily se. Takový krém je emulze, která se musí udržet pohromadě a když ho někdo prodává do zámoří, musí vydržet cestu letadlem,“ minusové i plusové teploty, takže se do něj dává spousta složek. Přičemž když si krém děláte doma, všechny tyto složky, které jsou obvykle ty potenciálně nejškodlivější, můžete vynechat,“ radí alchymistka Eva.
Pro ty, kteří chtějí začít
Evino experimentování doma v kuchyni s vařením mýdla a přípravou krémů či vlastních deodorantů jí zabírá velkou část volného času. Přestože se stále vzdělává, studuje odbornou literaturu a učí se na vlastních pokusech, zůstává stále jen při hobby.
„Velmi jsem nad byznysem přemýšlela a láká mě to, ale je tam problém, že jakmile to začnete dělat, musíte tomu věnovat 100% času. Já jsem fakt raději vědkyně, neměla bych na to čas. A když začnete vyrábět ve velkém, musíte do toho investovat velké peníze a otáčet pět výrobků, aby se vám peníze vrátily. To už by byla rutina a vzalo by mi to radost,“ přiznává.
Přestože výrobky neprodává, ale spíše rozdává či vyměňuje, posouvá dále alespoň své vlastní poznatky. Činí tak prostřednictvím blogu nebo kurzů výroby mýdla, většinou v Brně, kde žije (na Slovensku bude její Mýdlářské soustředění letos v srpnu v Liptovské Osadě).
Eva Budinská vyrábí různorodá domácí mýdla
Nejnovějším počinem je však vydání knihy Domácí výroba přírodních mýdel metodou za studena, kde velmi komplexně popisuje proces výroby pro začátečníky, ale také lidi, kteří již mají s výrobou jisté zkušenosti. Čím je podle Evy Budinské nejlepší začít, když chce člověk zkusit vyrábět sám doma?
„Jedni lidé říkají, že nejlepší bylo pro ně začít mýdlem, protože to má příjemný efekt, že když vyrábíte, tak je toho hodně. Jiní zase řeknou, že když je tam hydroxid, bojí se a lehčí je kosmetika. Když tedy začnete mýdlem, dobré jsou z olivového či kokosového oleje.
A když začnete kosmetikou, tak rozhodně produkty, které neobsahují vodu – konkrétně balzámy na rty nebo mastmi bez vody. Krém je totiž většinou emulze, kde musíte spojit vodu s olejem a použít i nějaký emulgátor, což bývá problematický proces, který mnoho lidí odradí,“ vysvětluje.