Někteří Černou Horu označují za nejžhavější tajemství Evropy.
Černá Hora je před masovým turismem ještě poměrně skryta, počet návštěvníků této balkánské země však v posledních letech intenzivně roste. Nabízíme vám několik tipů, kam se v rámci ní vybrat a co by vám nemělo ujít, protože jeden z nejmenších států Evropy se pyšní nejen krásnými plážemi a přímořskými městečky, ale také nádhernou přírodou a horami.
Budva
Cestujete-li do Černé Hory, Budva je určitě jedno z nejdoporučenějších míst na její mapě, kterou turisté považují za metropoli léta. V malebném městečku se snoubí historická atmosféra, architektonicky zajímavé stavby spolu s kilometry krásných pláží a bohatým nočním životem.
V létě je Budva zkrátka pulzujícím bodem, ve kterém si užijete všechny druhy odpočinku i zábavy. Mezi nejreprezentativnější místa u pobřeží patří určitě Slovenska Plaža, v rámci vnitřního města se vyplatí navštívit kláštery a galerie či prohlédnout si středověké hradby.
Kotor a Kotorský záliv
Vyhlášený cestovatelský průvodce Lonely Planet označil Kotor za město číslo jedna, které měli lidé navštívit v roce 2016. Není se co divit, Kotor je vlastně město ve fjordu obklopené monumentálními horami. Užijete si tak výhledy na nádhernou přírodu a vysoké kopce, ale také koupání i toulky do historie.
Vyplatí se vidět například románskou katedrálu svatého Tripuna, která je jakýmsi patronem a symbolem města. Kotor kdysi postavili Benátčané, a tak vnitřní město zdobí zejména několik historických paláců, domů a kostelů. Jedním z typických znaků Kotoru jsou stovky pouličních koček, které uvidíte téměř na každém rohu.
V rámci Kotorského zálivu zhruba 12 kilometrů kilometrů od Kotoru najdete také barokní město Perast, ze kterého lze provést výlet lodí na poutní místo známé jako Our Lady of the Rocks. Jde o uměle vytvořený, ale legendou opředený ostrov, na kterém se nachází římsko-katolický kostel a muzeum.
Jezero Skadar
Nachází se na hranicích Černé Hory a Albánie, jižně od hlavního města Podgorica. Skadar je největší vnitrozemskou vodní plochou celé země a zároveň největším jezerem na Balkáně.
Má krasový původ a je největší ptačí rezervací v Evropě. Skadar je zároveň i národním parkem, ve kterém můžete nalézt divokou a nedotčenou přírodu a objevovat faunu i flóru. Na turistiku můžete zajet pěšky či na kole, ale i na kajacích.
Národní park Lovćen
Příroda Černé Hory je velmi zachovalá. Jednu z nejzajímavějších ukázek objevíte jednoznačně v národním parku Lovćen, který se rozprostírá na ploše více než 6 tisíc hektarů. Jeho název je odvozen od stejnojmenného pohoří. Místní volají vrch i černohorský Olymp a je pro ně jistým způsobem posvátným pohořím, symbolem národní identity.
Lovćen je dokonalým místem pro horskou turistiku a různé zážitky. Zabavit se můžete například v lanovém parku či navštívit mauzoleum na jeho druhém nejvyšším Jezerském vrchu. I přes horské klimatické podmínky zde roste asi tři sta druhů rostlin a mnohé z nich jsou endemity.