Objevte kouzlo Dánska, nejšťastnější země na světě

- Komerční sdělení -brilantní

Která jsou nejkrásnější a nejzajímavější místa v Dánsku?

Přestože Dánsko není první cestovatelskou volbou, po které by Slováci sáhli, když přijdou na přetřes plány na léto, nabízí však tak mnoho pozoruhodností, že na ně průměrně dlouhá dovolená nestačí.

Země, jejíž obyvatelé již vícekrát v celosvětových průzkumech vyšly jako nejšťastnější na světě, okouzlí historickými památkami, přírodními krásami, ostrovy, ale i městským životem a spoustou zábavy. Která místa se vyplatí navštívit?

Kodaň
Hlavní město je bodem na mapě, který není třeba utratit. Kodaň je počtem obyvatel podobná Bratislavě, velikostí ji však předčí a je to cítit iz méně nabitých uliček a silnic, kde je všechno jakési uklizené. Město proslavil spisovatel Hans Christian Andersen, kterému jsou věnovány i několik památky jako socha malé mořské panny (nejfotografovanější atrakce a symbol města) či jeho místo posledního odpočinku.

Kodaň je moderní, čistá, stylová a hotová kulturní studnice s pohádkovým nádechem. Sídlí v něm dánská královská rodina, najdete v ní vyhlášené restaurace a pivárny, parky, muzea, nejdelší pěší zónu na světě a také oblíbený zábavní park Tivoli.

Christiania
Zůstaňme ještě chvíli v Kodani. Její součástí je také legendární Christiania, fenomén, svobodné město ve městě, ze kterého se lety stala jedna z nejpopulárnějších turistických atrakcí. Založilo ho začátkem sedmdesátých let hnutí hippies v bývalých kasárnách na kodaňském předměstí. Šlo o lidi, kteří chtěli žít svobodomyslný život na autonomním místě, a tak si jej vytvořili.

Místo je známé zejména tím, že je v něm povoleno užívat lehké drogy, neplatí se zde daně, má svéráznou architekturu a v současnosti je sídlem různých umělců. Zároveň je však i trnem v oku města a různých developerů a otázka „dokdy Christiania vydrží?“ je přítomna celá léta.

Roskilde
Historie tohoto města začíná již v období Vikingů. Nachází se zhruba 30 kilometrů od Kodaně u Roskildského fjordu. V Roskildu turisté najdou několik vzácných památek, přičemž některé z nich jsou zapsány v UNESCO. Jednou z nich je pozoruhodná roskildská katedrála, první skandinávská katedrála postavená z cihel.

Je také nekropolí dánských králů, jejichž pozůstatky leží v místní kryptě, která jistě stojí za navštívení. Město se také pyšní sympatickým přístavem blízko centra a oblíbeným návštěvním místem je také muzeum vikingských lodí.

Ostrov Bornholm
Možná by vás ani nenapadlo, že tento ostrov ležící mezi Německem, Polskem a Švédskem patří právě Dánsku. Tak jako většina země, i Bronholm je cyklistickým rájem, avšak s mnohem kopcovitějším rázem než má zbytek Dánska.

Naleznete zde útesy, starobylé budovy, malebné scenérie a například i majestátní pevnost Hammershus, která je nejmohutnější v celé Skandinávii. Stojí vysoko na kopci nad srázem k moři. Ostrov nabízí několik turistických atrakcí od muzeí přes zahrady až po pamětihodnosti pro milovníky středověku. Určitě se vyplatí projet si ostrov na kole a vychutnat si i jeho přírodní scenérie.

Maják Rubjerg Knude
Pohřben v písku, tento maják je jedním z nejslavnějších míst v Dánsku, které ročně navštíví tisíce turistů. Jedná se o unikátní ukázku toho, jak písek a eroze dokážou vytvořit doslova místo duchů.

Maják byl postaven v roce 1900, postupně však na něj větry navázaly tolik písku, že ho už z moře nebylo dobře vidět a v 60. letech ho vyřadili z činnosti. Později sloužil jako muzeum, i to však museli pro nánosy písku zavřít. Dnes se k němu šplhají zejména fotografie chtiví turisté, pro jejichž pohled na neustále se měnící duny písku stojí za to.

Národní park Vadehavet
Najdete ho na západě země, na ostrově Rømø. Patří pod ochranu UNESCO a pohybujete-li se v této oblasti, není třeba ho obejít, protože nabízí všechny přírodní krásy, jaké si dovedete představit.

Nekonečné pláně, obrovské a dlouhé písečné pláže, na kterých lze pozorovat ptactvo, ovce pasoucí se na polích, ale zároveň i možnosti zajezdit si na ponících a také neodmyslitelných kolech, jelikož cyklostezkami je protkán celý ostrov.

Bílé útesy
Pár hodin jižně od Kodaně lze pozorovat dramatickou změnu pobřeží. Na ostrově Møn se nacházejí nejvyšší dánské křídové útesy, jejichž krása a okolní scenérie vám vyrazí dech. Bílé útesy jsou na určitých místech vysoké až 120 metrů. Vedou k nim cesty, ale i stezky pro pěší i cyklisty a toto místo je chráněnou rezervací. Vzhledem ke křídové půdě se v okolí nacházejí i lesy se vzácnými rostlinami.

Muži na pobřeží
V roce 1995 byla odhalena gigantická skulptura čtyř mužů pozorujících moře na jihozápadním pobřeží Dánska u městečka Esbjerg. Devět metrů vysoké dílo vytvořil Svend Wiig Hansen a dnes patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím. Je je vidět už z dálky z moře a vznikly u příležitosti stého výročí obce.

Skagen – místo, kde se setkávají moře
Nejsevernější bod Dánska je známý tím, že ročně přitáhne statisíce turistů. Nejenže se zde koná oblíbený hudební festival, ale přitahuje i milovníky ptactva, kteří sledují migraci vzácných druhů z a do této oblasti a také je oblíbeným místem pro milovníky ryb, protože jde o jedno z největších rybářských měst země.

Zároveň je severní cíp Dánska atraktivní díky mysu Grenen. Je to místo, kde se potýká Severní a Baltské moře. Jelikož mají oba opačné proudy, nevlévají se do sebe, ale narážejí a jde o skutečně pozoruhodný přírodní fenomén, který se vyplatí vidět na vlastní oči.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora