Dejte si do pořádku tělo po zimě

- Komerční sdělení -brilantní

Voda z Lázní Sliač léčí srdečně-cévní choroby, gynekologické potíže i problémy s klouby a páteří.

Termální Lázně Sliač leží ve Zvolenské kotlině, na březích řeky Hron, mezi městy Zvolen a Banská Bystrica. Obklopuje je malebná horská krajina, Slovenské rudohoří, Kremnické a Štiavnické vrchy.

V okolí je několik možností pro turistiku a lyžování nebo na výlet do některé z místních jeskyní. Tou nejznámější je Dobšinská ledová jeskyně ve Slovenském ráji v údolí Hnilce.

Zajímavá je i Ochtinská aragonitová jeskyně, největší a nejkrásnější svého druhu na Slovensku. Milovníky historie přitahuje unikátní dřevěný kostel v Hronseku a Zvolenský hrad.

Krajina v okolí Sliače nabízí několik možností, jak si zpestřit pobyt v místních lázních. Návštěvníci je však vyhledávají zejména ze zdravotních důvodů.

Patří k nim zaměstnanci velkých firem, kteří si zde léčí nemoci z povolání, i soukromí pacienti s různými diagnózami. Ve Sliači se léčí zejména diagnózy spojené se srdečně-cévními onemocněními, gynekologickými, onkologickými chorobami a nemocemi pohybového aparátu.

Trochu z historie
Místní termální prameny vzbuzovaly pozornost již ve středověku. První písemná zmínka o nich pochází z dvanáctého století.

Už tehdy si lidé všimli, že v okolí sliačských pramenů hynuli ptáci a zvířata. Jejich smrt způsobil volný oxid uhličitý, o čemž však obyvatelé Sliače nevěděli, a tak vzniklo o této lokalitě mnoho pověr a pověstí.

Lázeňství se zde začalo rozvíjet v roce 1657, kdy bylo ve Sliači vybudováno první sanatorium. Již tehdy byly známy léčivé účinky teplé termální vody s vysokým obsahem oxidu uhličitého, díky které je Sliač světovým unikátem.

Na naší planetě existují jen tři místa s podobným složením termálních pramenů – v Argentině, Austrálii a ve Španělsku. Voda ve Sliači působí příznivě na oběhovou soustavu, srdce a cévy, na zažívací potíže i na problémy spojené s ženskými onemocněními.

V lázních se vystřídalo od jejich vzniku několik známých osobností. Léčili se v nich Božena Němcová, básníci Andrej Sládkovič a Jan Kollár, maďarský politik Lajos Kossuth, Pavel Ország Hviezdoslav, hudební skladatel Jan Cikker a rakouský dramatik Franz Grillparzer.

Léčivé účinky místní vody využili i zranění vojáci a partyzáni, kteří se sem dostali během Slovenského národního povstání.

Zdraví z přírody
Srdcem lázní je Lázeňský pramen s izotermickou teplotou 33,2 stupně. Vyvěrá přímo pod lázeňským domem. Díky rozvodovému systému, který byl vytvořen na míru pro potřeby lázní, se voda a plyn dostávají přímo do místností, kde se využívají k léčebným procedurám.

V rámci balneoterapie jsou to například uhličité koupele ve vaně nebo v bazénu. Voda tam má šestatřicet stupňů a působí příznivě při léčbě srdečně-cévních onemocnění a při úpravě vegetativních funkcí.

V rehabilitačním bazénu, kde je voda o pět stupňů chladnější, probíhá fyzioterapeutické cvičení a plavání.

Kromě toho si mohou návštěvníci vybrat z různých forem hydroterapie, teplotní terapie a fyzioterapie včetně plynové injekce z přírodního zdroje, která je místní specialitou.

Jedná se o aplikaci vřídelního plynu oxidu uhličitého v přesných dávkách do určitých bodů na těle, podle předpisu ošetřujícího lékaře. Cílem takové terapie je dosáhnout lepšího prokrvení a regenerace tkání.

Reflexní cestou lze dosáhnout i zlepšení prokrvení srdce a cév.

Kromě toho nabízejí Lázně Sliač také různé formy léčebného cvičení pod vedením zkušených terapeutů. Zacvičit se dá iv místním fitness centru, na fitballu nebo stacionárním kole.

Nebo si můžete zaplavat v termálním koupališti. V lázních je také solná jeskyně, která působí blahodárně na dýchací systém. Pro procházky je ideální lázeňský park, ve kterém jsou vysázeny vzácné stromy a záhony okrasných rostlin.

Nachází se v něm Kaple svaté Hildegardy z roku 1855, kterou zde dal postavit polní maršál Albrecht Habsburský, manžel arcivévodkyně Hildegardy.

Z místních staveb je architektonicky nejzajímavější lázeňský dům Palace, postavený podle návrhu architekta Rudolfa Stockara. Dodnes je považován za jednu z nejvýznamnějších funkcionalistických staveb na Slovensku.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora