Hygge a wabi-sabi. Za zvláštními názvy se skrývají filozofie šťastného života

- Komerční sdělení -brilantní

Jednu praktikují Dánové, druhou Japonci.

Univerzální návod na šťastný život, který by platil pro každého, neexistuje. Někdo ho hledá v náboženství, jiný ve filosofiích, v citátech nebo v motivačních knihách.

V Evropě se trendem posledních let staly dva fenomény – hygge a wabi-sabi. Oba jsou považovány za filozofie šťastného života, přičemž jedna z nich pramení ze severského životního stylu a druhá ve východní japonské filozofii.

Hygge
Takzvané skandinávské umění dobrého života. Spočívá v tom, že si vychutnáváme drobné radosti v životě a nacházíme v nich lehkost bytí. Hygge je konkrétní i abstraktní činnost, něco, co nám dělá radost a připomíná, na čem v životě záleží.

Tento koncept pohodového života naplněného malými radostmi je zejména součástí dánského životního stylu. V překladu znamená hygge útulnost či pohodlí a je jedním z důvodů, proč jsou Dánové považováni za nejšťastnější národ na světě. Zajímavostí je, že se fenomén hygge často pojí se zapalováním svíček.

Překladem se však podstata slova nedá pochopit úplně přesně. Aby člověk zažil hygge, nemusí dělat nic extrémního či neobvyklého, právě naopak. Tento pocit je o jednoduchosti – hygge zažíváte, pokud jen tak sedíte zabalení v dece při dobré knize, při společném setkání s přáteli, při večeři s partnerem, při pití dobrého vína, vychutnávání si příjemné chvíle.

Jsou to malé každodenní rituály, které prosvítí váš den a učiní z něj výjimečný zážitek. Na jedné straně je tedy hygge schopnost radovat se z každodenních maličkostí, ale také schopnost tyto momenty rozpoznat.

Hygge lze prožívat během celého roku, ale Dánové si ho patřičně užívají zejména v období Vánoc, protože pohoda je především o útulném domově a atmosféře. Zažít ho však můžete kdekoli – v přírodě, na pikniku na louce, během jízdy na kole ve městě.

Severskou filozofii šťastného života se snaží přiblížit i literatura a vyšla o ní kniha iv češtině – Kniha o hygge.

Wabi-sabi
Lidé, kteří se řídí filozofií wabi-sabi, prý žijí zdravější a šťastnější život. Vidí totiž krásy iv přirozeně nedokonalém světě a chápou pomíjivost všech věcí.

Filozofie wabi-sabi souvisí ve velké míře s estetikou a má kořeny v Zen Buddhismu. Během čajových rituálů mistři používali ručně dělané nepravidelně tvarované misky s nerovnoměrnou glazurou, prasklinami a vyzdvihovali jejich čistotu, jednoduchost a nádheru.

Odtud tedy pochází uctívání krásy v přirozené nedokonalosti. To znamená vychutnat si krásu deštivého rána, najít krásu ve vráskách či vidět umění v popraskané váze.

Koncept japonského myšlení lze aplikovat na všechny životní situace od vztahů, jídla, přes vnímání krásy až po pracovní život.

Znamená to například, že ve vztahu s partnerem začnete akceptovat jeden druhého se vším, co vzájemně nabízíte – s nedokonalými vlastnostmi, s vlastní smrtelností, s postupným zráním. Uděláte z nich naopak něco krásného a přijmete to místo toho, abyste se tyto nedokonalosti snažili změnit.

Totéž platí například při jídle – atypicky tvarovanou okurku či rajče si vychutnáte stejně dobře, jako tu s dokonalým tvarem. Nemáte všechny přísady do připravovaného receptu? To nic, užijte si přípravu jídla s vědomím, že se nejedná o test, kterým musíte projít, ale o kreativní a radostnou činnost.

Ducha wabi-sabi můžete přenést i do domácnosti – máte doma například unikátní ošoupanou starou skříňku, které se nedokážete vzdát, byť nezapadá do perfektně a moderně zařízeného interiéru? Přesně to je wabi-sabi. Najděte krásu v ruční práci, oceňujte pohled na něco, co bylo používáno a má v sobě vepsanou minulost a užitečnost.

Ve filozofii wabi-sabi je jednou z rysů pomíjivost a neustálá změna. Vyzdvihuje proces stárnutí a přirozené progrese života, což znamená milovat své vrásky, jizvy po sportování, zašpiněné nehty po dni stráveném zahrádkářením.

Najít dokonalost a krásu v nedokonalostech světa lze každý den, ve všech činnostech a věcech, včetně naší práce. Podávat perfektní výkony je zřejmě cílem každého z nás, ale při wabi-sabi v nich člověk nezapomíná na sebe sama a cení si toho, kým je, se všemi svými chybami. Snaží se na sobě odhalit to, co je pro něj charakteristické a zvýrazňuje to.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora