První pomoc při jarní únavě

- Komerční sdělení -brilantní

Jarní únava není mýtus, ale ani nemoc. Organismus s ní nejlépe zabojuje pomocí aktivity.

Zima se blíží ke svému finále, venku stále více vykukuje slunce a přesto jistá část populace mírného pásma začíná trpět nedostatkem energie a ztrátou elánu. Než se tělo rozjede po chladných měsících naplno, může ho potrápit jarní únava.

Nejčastěji ji způsobuje vyčerpání organismu, oslabená imunita, špatná životospráva, nedostatek fyzického pohybu, ale také slunečního záření a tedy i vitamínu D v organismu.

Na lidské tělo a jeho zvýšenou vyčerpanost může působit také náhlé střídání počasí, respektive tepla a zimy.

Jarní únavou zvyknou trpět zejména starší osoby nebo lidé s chronickými onemocněními. Příznaky se u většiny z nich po krátké době ztratí.

V případech, kdy se tak neděje, by měl člověk zpozornět a ověřit si, zda nemůže být příčinou i závažnější onemocnění jako například porucha štítné žlázy, chudokrevnost nebo chronický únavový syndrom.

Pro lidi, které trápí zvýšená únava jen v krátkém období na jaře, máme několik tipů, jak s ní zabojovat.

Lehkost ve stravě
V rámci zimy nezvyknou naší stravě vládnout ovoce a zelenina, což tělu po dlouhých týdnech chybí. Ulevte zatíženému trávicímu traktu vyloučením mastných a těžkých jídel. Místo toho zařaďte do jídelníčku hodně ovoce a zeleniny, které vám dodají nejen vitamíny, ale také vlákninu.

Pohyb nakopne a povzbudí
Fyzická aktivita by měla být pravidlem nejen jako prevence jarní únavy, ale v ideálním případě během celého roku. Přestože by se vám mohlo zdát, že na pohyb už nemáte dostatek energie, dopřejte si alespoň půlhodinovou procházku, vytáhněte kolo nebo brusle a hýbejte se na čerstvém vzduchu.

Pokud vás nebaví klasický sport, jděte si například zatančit. To všechno vás paradoxně ještě více nabije energií.

Probuďte se s bylinkami
Při odstranění některých projevů jarní únavy mohou pomoci i bylinky, vyzkoušejte tak například pít čaje z kopřivy (podpoří látkovou výměnu při zpomaleném metabolismu), pampelišky nebo máty (podporují trávení) či meduňky (zklidňuje mysl, podporuje paměť, zvyšuje koncentraci). Celkově se snažte mít pravidelný příjem tekutin včetně minerálních vod nebo ovocných šťáv.

Zapomeňte na stres
A vyberte si způsob, jaký vám nejlépe vyhovuje. Jednoduše řečeno, najděte si čas sami na sebe a stravte ho například v přírodě nebo se zrelaxujte na masáži či v sauně. Střídání tepla a chladu pomáhá posílení imunity a pokud sauna není nic pro vás, vyzkoušejte například otužování doma ve sprše.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora