Ženy a sebekritika: Jsme na sebe příliš přísná, jak to změnit?

- Komerční sdělení -brilantní

Podle psycholožky jsou Slovenky expertky na sebekritiku, negativně tím ovlivňují kariéru i partnerský život.

Nikomu by nebylo příjemné neustále odolávat kritice svého okolí, podceňování a poukazování na slabé stránky, které se člověk snaží zakrýt.

S takovou osobou byste se pravděpodobně přestali setkávat a přerušili nejraději kontakt. Ale co se stane, když touto nepříjemnou osobou jste právě vy?

Mnohé Slovenky totiž čelí takovému nevrlému vnitřnímu JÁ, jak vyplývá z celosvětového průzkumu InSync realizovaného společností Activia. Jak se této vlastnosti zbavit co nejdříve?

Nedopřejeme si a neznáme samy sebe
Průzkumu se zúčastnilo více než 16 000 žen ve věku od 25 do 55 let. Z výsledků vyplývá, že ačkoli je pro ženy velmi důležité cítit se dobře a splnit své sny ve všech oblastech života, až 60% z nich v tom paradoxně nebrání jejich okolí, ale příliš silná sebekritika.

V seberozvoji nám často brání právě naše nitro, negativní myšlenky a pochybování o vlastních schopnostech. V rozhodování, zejména u žen, hraje roli právě vnitřní kritik.

„Každý člověk ho má. Je to vnitřní projev spojený s negativním prožíváním člověka snižujícím sebedůvěru. Vnitřní kritik je spojen s nereálným vnímáním sebe sama, brání nám získávat sebedůvěru, rozvíjet naše schopnosti a posilovat vlastní hodnoty tím správným směrem,“ říká psycholožka a osobní koučka Nora Lauková.

Podle ní bez sebedůvěry nedokážou lidé vnímat pozitivní prožitky a sami sebe v pozitivním světle.

„Slovenky jsou expertkami na sebekritiku a nižší míru sebedůvěry. Vždy najdou ve svém životě nebo práci něco, co je zbrzdí. Jednoduše mají na sebe zkreslený pohled, že nedělají všechno tak, aby to bylo vnímáno jako dokonalé a jedinečné,“ vysvětluje Nora Lauková.

Psycholožka z vlastních zkušeností z práce s klientkami ví, že kromě toho, že si nedopřejeme snít a dávat si vyšší mety, neumíme jmenovat své pozitivní, silné stránky. U mnohých jsou však silné stránky patrné na první pohled.

O co se negativním myšlením připravujeme?
Pozitivní myšlení a důvěra v sebe sama není žádná imageová věc. Vyšší sebevědomí a všeobecná spokojenost sama s sebou přináší různé benefity.

Vaše vlastní ochota dívat se více vpřed a kolem sebe vám umožní přemýšlet pestřeji, objevovat možnosti vlastního rozvoje, nové pracovní příležitosti nebo získat větší ocenění v práci.

Chuť do života a práce úzce souvisí s ostatními oblastmi života. Díky tomu se pozitivní naladění přetaví i do soukromí a co nevidět vaše vnitřní nadšení pocítí také děti, manžel a ostatní blízcí.

Myšlení ovlivňuje nejen vnitřní vyzařování, ale dokonce i vnější zjev. Sebevědomá a spokojená žena vypadá vždy přitažlivější a není to zapříčiněno make-upem či oblečením, ale právě vnitřním nastavením, které zůstane navždy v módě.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora