Svatby v zahraničí – kolik stojí a co všechno potřebujete vybavit?

- Komerční sdělení -brilantní

Páry chtějí mít svůj velký den stále častěji za hranicemi. Při vyřizování potřebných dokladů potřebují i dostatek trpělivosti.

Představy o svatbách v zahraničí bývají často romantické – páry se často vidí říkat si ano přímo na pláži, na jachtě či pod altánkem v přírodě v exotické destinaci.

Přestože se vše ze zmíněného dnes už dá poměrně jednoduše zrealizovat, cesta k vysněnému obřadu daleko za hranicemi není zdaleka levná a zahrnuje mimo jiné i vyřizování více dokumentů.

Jednou možností, jak se dopracovat ke svatbě v zahraničí je udělat si vše ve vlastní režii, druhou je oslovit svatební agenturu, která kromě svatby zajistí i ubytování, hostinu či celé líbánky.

Na co všechno je třeba se připravit v obou případech?

Vše zjišťujte předem
V případě sňatku ve vybrané zemi je třeba se předem informovat, jaké jsou v ní podmínky uzavření manželství a jaké jsou potřebné dokumenty, které je třeba předložit na konkrétním matričním úřadě či v kostele, aby páru udělily povolení.

Každá země si stanoví svá vlastní pravidla, podle informací na webu ministerstva zahraničí obvykle po slovenských občanech v zahraničí požadují rodný list, potvrzení o trvalém pobytu, v případě církevního sňatku také křestní list nebo prohlášení o vyznání.

Chce-li uzavřít manželství vdovec nebo vdova, případně rozvedený člověk, potřebuje i úmrtní list partnera, respektive rozvodový rozsudek.

Podmínky se mění v závislosti na zemi – v některých vyžadují pouze doklad totožnosti, v jiných budou chtít i písemné prohlášení dvou svědků o tom, že nevědí o překážkách bránících v uzavření manželství.

Rovněž si předem zjistěte, zda vámi předkládané dokumenty musí být přeloženy a ověřeny soudem nebo bude stačit razítko „apostille“ od kompetentního orgánu.

Jakmile mají snoubenci svatbu za sebou, musí počítat is dodatečnou legalizací na Slovensku.

Nechte vyřizování na jiné
Pokud se snoubencům nechce zabývat nutnými povinnostmi při vyřizování svatby v zahraničí, mohou se spolehnout na svatební agentury, které ve většině případů nabízejí služby all inclusive.

„Svatba v zahraničí není něco, co by si člověk chtěl zařizovat na vlastní pěst, tedy pokud nemá dobrodružnou povahu,“ říká Hana Bočková ze svatební agentury Yacht Wedding.

Pohlídat si svatební legality a sledovat všechny změny na úřadech doma a v zahraničí podle ní není jednoduché. Agentura právoplatnost sňatku garantuje a přebírá odpovědnost za budoucí manžely.

Podle pracovníků agentur se svatby v zahraničí stávají trendem stále více. „Zatímco kdysi to byla dost vzdálená meta, dnes jsou již sňatky za hranicemi všedních dnů běžnější záležitostí,“ míní Tatiana Klopčeková ze svatební agentury Impuls.

Páry se mohou spolehnout na to, že jim bude agentura asistovat s úvodními svatebními dokumenty až po závěrečné překlady oddacího listu, zajistí právoplatný svatební obřad, vybaví výzdobu, oddávajícího, fotografa, hudbu a podobně, vše podle jejich přání.

I v případě využití služeb agentury je však podle slov Martina Littmanna z Wedding Trip třeba připravit na byrokracii.

„Je to papírově náročnější než svatba na Slovensku,“ vysvětluje. „Třeba počítat s časovým předstihem na vyřizování, hlavně na ostrovech v Karibiku a to minimálně 3 až 4 měsíce předem kvůli vyřizování povolení. I dodatečná legalizace na Slovensku trvá přibližně 2 měsíce.“

Kolik vás to bude stát
Dvojice mají obvykle největší zájem o země jako Itálie, Řecko, Chorvatsko a Kypr, ale také exotiku na Mauritiu, v Karibiku či na Havai. Na výběru země závisí i výsledná cena.

„Při svatbě v zahraničí jsou největší položkou svatební dokumenty a úřední poplatky. Jelikož pořádáme svatby na míru, přesně podle požadavků klientů, k cenám se mi těžko vyjadřuje,“ uvedla Tatiana Klopčeková z agentury Impuls.

Martin Littman z Wedding Trip byl konkrétnější: „Samotné sňatky stojí od 700 eur plus letenka, ubytování, další služby. Průměrná cena na klasickou civilní svatbu například v Las Vegas je kolem 1300 eur na osobu se vším, v Dominikánské republice přibližně 2500 eur, na Havai od 3000 eur, svatba v ponorce na Maui je od 6000 eur. Cena je neomezená, záleží na požadavcích,“ říká Littman.

Hana Bočková z Yacht Weddingu hodnotí, že nejoblíbenější svatba je podle zkušeností agentury na ostrově Mauritius. Cena svatby zde ve čtyřhvězdičkovém resortu s ubytováním na týden včetně privátních transferů vyjde na 2 tisíce eur bez letenky, v pětihvězdičkovém resortu se cena začíná na přibližně 2 900 eurech.

Svatbu v Řecku agentura vyřídí od 620 eur, v Itálii a Chorvatsku od 990 eur.

Vše však vždy závisí na požadavcích a představách klientů.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora