Objevte poklady Horního Egypta, nabízí vzácné historické památky

- Komerční sdělení -brilantní

V Egyptě naleznete více než jen známá letoviska u Rudého moře s možností potápění a nákupů.

Asuán
Pokud byste chtěli zažít a spatřit to nejlepší, co v Egyptě je, musíte se vydat na jih, do města Asuán, které je vzdáleno zhruba hodinu a půl letu z Káhiry. Asuán je navštěvován hlavně pro památky, které se nacházejí v jeho okolí.

Článek pokračuje pod video reklamou
Není to typické prázdninové přímořské letovisko, přesto pro turisty, kteří se sem vydají, je službami velmi dobře vybaveno. Město má díky řece Nil, na které se nachází, celoročně docela příjemné klima. Je to skutečná oáza s palmami a jinou bohatou vegetací přímo v poušti.

K prohlídce města je ideální využít buď kočáry tažené koňmi, kterých je všude nepočítaně, nebo si vyrazit za poznáním procházkou ulicemi města a po pobřežní kolonádě. Z břehů Nilu pak můžete pozorovat, jak se na říčních vlnách plují či pohupují plachetnice zvané felucce a motorové čluny.

Felucca na Nilu, Asuán
Nad městem se na kopci nad západním břehem Nilu tyčí mauzoleum imáma Aga Khana, které připomíná hrad. Jednou z největších atrakcí města je nedaleká Vysoká Asuánská přehrada. Vybudovali ji v 60. a 70. letech minulého století a svojí délkou zhruba 3,6 kilometru a výškou zhruba 111 metrů se řadí k největším přehradám na světě.

Po jejím dokončení v roce 1971 zde vznikla jedna z největších přehradních nádrží na světě, Násirovo jezero, o délce zhruba 500 kilometrů a v nejširším místě o šířce 16 kilometrů. Výstavbu přehrady provázela obrovská polemika a znamenala zánik rozsáhlého území a obydlí Núbijců, kteří jsou jednou z největších egyptských národnostních menšin.

Během stavby přehrady proběhla i rozsahem obrovská památkářská akce, jejímž cílem bylo zachránit velké množství staroegyptských staveb ohrožených zaplavením.

Mezi další turisticky atraktivní místa ve městě patří nedokončený 1168 tunový obelisk královny Hatšepsut, jehož výška měla být 42 metrů. Obelisk však během výroby praskl a práce na něm byly následně zastaveny.

Nedokončený obelisk královny Hatšepsut
K novodobým atrakcím města patří nepochybně Núbijské muzeum založené v roce 1997 ve spolupráci s organizací UNESCO. Tamní exponáty z doby zhruba od roku 4500 p.n.l. až po současnost souvisí s historií a kulturou Núbie, rozprostírající se kdysi na území dolního Egypta a severního Súdánu.

Mezi největší atrakce muzea patří 6000 let staré malované keramické mísy, či koňské brnění ze 6. století p.n.l. Stavba je obklopena botanickou zahradou, kde naleznete širokou škálu egyptské flóry. Prohlídka Asuánu není kompletní, pokud vynecháte návštěvu věhlasného starého, barvami hýřícího bazaru.

Philae
Většina návštěvníků Asuánu nevynechá návštěvu výjimečné památky, kterou se podařilo zachránit před zaplavením. Je jím chrámový komplex, někdejší významné starověké poutní místo kultu bohyně Isis, známé také pod jménem Eset, nacházející se na jednom z mnoha ostrovů přehrady, zhruba 10 kilometrů od Asuánu.

Původně se nacházel na dnes již zaniklém ostrově Philae, v současné době leží na ostrůvku Agilkija, kam byl ve spolupráci s organizací UNESCO v letech 1972 – 1980 přenesen při výstavbě přehrady. Na původním místě by totiž skončil úplně pod hladinou vody.

Rozebrán na jednotlivé kusy byl přenesen a následně nově postaven na zmíněném novém, o více než 20 metrů vyšším místě, vzdáleném přibližně 300 m od původního. Spolu s chrámem se na nové místo přesunul i nový název ostrova – Philae.

Na půdě tohoto chrámu podle egyptských tradic uzavřeli manželství Gaius Iulius Caesar s královnou Kleopatrou. Najdete zde také stopy po pozdějších kolonizátorech a návštěvnících Egypta. Svědčí o tom i francouzské nápisy z doby Napoleona, které zde zanechala jeho armáda, během své expedice po Egyptě.

V období pod nadvládou Římské říše byl chrám rozšířen a nadále jako jediný aktivně využíván ke starověkým egyptským náboženským obřadům a to až do roku 535 n.l, kdy ho císař Justinián přikázal uzavřít, což znamenalo oficiální konec egyptského náboženství.

Kromě hlavního chrámu bohyně Isis se na ostrově nacházejí i další stavby, mezi něž patří menší chrám bohyně Hathor, Hadriánova brána zdobená reliéfy císařů Hadriána, Marca Aurélia a Lucia Vera. Na ostrov Philae se dostanete lodními taxíky z přístavu zhruba za 15 minut a plavba po přehradě vás naplní opravdu příjemným vizuálním zážitkem.

Abú Simbel
Abú Simbel je městečko ležící zhruba 280 km jižně od Asuánu, nedaleko hranic se Súdánem. Ne však ono, ale jedna z nejkrásnějších a skutečně dech beroucích památek Egypta sem láká ročně tisíce turistů. Chrámový komplex Abú Simbel je po pyramidách v Gíze u Káhiry druhou nejnavštěvovanější atrakcí v zemi.

Nedostupnost a historie chrámů vytváří mýty a po námaze, kterou musíte podstoupit, abyste tuto výjimečnou památku viděli, se vám zdá vše krásnější. Svého času byl takzvanou jižní vstupní branou do Egypta. Komplex zahrnuje dva chrámy vytesané do skal během vlády faraona Ramesse II., který patřil mezi nejvýznamnější faraony v Egyptě, v letech 1274 až 1244 p.n.l.

Větší chrám se čtyřmi monumentálními, zhruba 30 metrů vysokými sedícími sochami faraóna na průčelí patří Ramsese II. a byl zasvěcen bohům Amun, Ra a Ptah. Uvnitř chrámu se nachází velká sloupová sín, kterou po bocích zdobí výjevy jako faraon obětuje bohům a nacházejí se zde i jeho sochy.

Zvláštností chrámu je, že byl naprojektován a postaven tak, že jen dvakrát do roka osvětlí ranní sluneční paprsky zhruba na 15 minut jeho svatyni, umístěnou v zadní části chrámu. Ve svatyni sedí tři sochy bohů a faraona. Sluneční paprsky však osvětlí jen sochy bohů Amuna, Ra a faraona.

Čtvrtá socha boha Ptaha, který je spojován s podsvětím, zůstává ve tmě. Tato událost sem láká ročně tisíce turistů, kteří čekají v dlouhé řadě, aby tento ojedinělý úkaz spatřili. Díky krátkému trvání osvětlení svatyně sluncem se to však podaří jen těm, kteří si přivstali a stojí vpředu. Sochy jsou mimo tuto událost osvětleny umělým světlem.

Menší chrám, zasvěcený bohyni Hathor, nechal faraon postavit pro svou Velkou Královskou manželku Nefertari. Ten má na průčelí vytesaných šest stejně velkých stojících soch, z toho čtyři patří faraónovi a dvě jeho manželce. U jejich nohou se nacházejí menší sochy ostatních členů královské rodiny. Nefertari patřila s Kleopatrou, Nefertiti a Hatšepsut k nejvýznamnějším královnám Egypta.

Po celá staletí byly oba chrámy skryty pod metry písečných nánosů, z nichž vyčnívaly jen vrcholky hlav obřích soch. Znovuobjevené a vysvobozené z písečného objetí byly velkolepé stavby náhodně až v roce 1813 švýcarským cestovatelem J.L. Burkhardtem.

Tak jako chrámovému komplexu na Philae, i oběma chrámům v Abú Simbel hrozilo kvůli výstavbě přehrady zatopení. I tuto památku se svět rozhodl zachránit. Světoví egyptologové a inženýři dali stavbu v roce 1960 rozříznout na tisíc kusů a přemístili jej o zhruba 200 metrů dál ao 64 metrů výše.

Tip z první ruky: Do Abú Simbel se můžete dostat přímými pravidelnými leteckými linkami iz Káhiry. Z Asuánu je ideální pro bezpečnost zvolit pravidelné autobusové zájezdy, a to výhradně v rámci výletů, které pořádají místní hotely, případně asuánské turistické informační centrum. Cesta trvá zhruba tři hodiny.

V Egyptě musíte počítat s přísnými bezpečnostními opatřeními a kontrolami, se kterými se setkáte téměř všude. Jsou důsledkem všeobecného zvýšeného rizika teroristických útoků ve světě a egyptská vláda důsledně dbá na bezpečnost turistů a návštěvníků všech významných turistických objektů a středisek v zemi.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora