V Lázních Lúčky zdraví nacházejí i pacienti s osteoporózou

- Komerční sdělení -brilantní

Liptovská příroda v sobě skrývá lék.

KOUPELÉ LOUČKY leží uprostřed krásné liptovské přírody. Nedaleko je Velký Choč, který poskytuje turistům jeden z nejkrásnějších panoramatických výhledů na Slovensku.

Na jeho vrchol vedou čtyři turistické značky, z Lúčok, z Likavky, z Valaské Dubové a z Dolního Kubína.

Velký Choč je součástí přírodní rezervace, do které patří i ostatní přilehlé kopce. Jeho vrchol je porostlý kosodřevinou, od Valaské Dubové má mírně stoupající tvar, zatímco ze severu a od Lúčok se svažuje v příkrém srázu.

Přímo v Lúčkách je další přírodní atrakce – dvanáct metrů vysoký Lúčanský vodopád, který patří mezi pět vodopádů na Slovensku zapsaných mezi národní přírodní památky.

Návštěvníci místních lázní rádi navštěvují i ​​nedaleký archeoskanzen Havránok, ve kterém se nacházejí zrekonstruované stavby z mladší železné doby, starší římské doby i ze středověku.

Malebným místem k procházkám je okolí Liptovské Mary. Turistické chodníčky tam mají díky blízkosti velké vodní plochy neopakovatelnou atmosféru v každém ročním období.

Po procházce je příjemné relaxovat v léčivé minerální vodě ve zdejších lázních, kde lze uvolnit ve venkovních i vnitřních bazénech Aqua-Vital Parku.

Zázračný vápník
Do Lúček však přijíždějí návštěvníci zejména pro léčivé účinky místní termální minerální vody.

Díky vysokému obsahu vápníku a železa má léčivý vliv na pohybový aparát, gynekologická onemocnění, stavy po onkologických operacích, nervové choroby i nemoci z povolání.

Lázně Lúčky jsou ideálním místem pro léčbu osteoporózy, nemoci, která se zvykne označovat jako tichý zloděj kostí. Zpočátku totiž nemusí mít výrazné projevy.

Lidé často přijdou na to, že jí trpí až tehdy, když postoupí do pokročilejšího stadia a projeví se zlomeninou.

Osteoporóza je onemocnění kostní látkové přeměny, dochází při něm k úbytku kostní tkáně a změně mikrostruktury kostí.

Existují dva druhy kostních buněk – osteoklasty, které odbourávají starou kostní tkáň a osteoblasty, které vytvářejí nové.

Činnost obou typů buněk je přibližně do věku pětatřiceti let většinou v rovnováze, ve vyšším věku však převažuje odbourávání kostní tkáně nad jejím vytvářením.

Proto je osteoporóza zejména onemocněním starších lidí. Průběh onemocnění souvisí také s příjmem vápníku. A právě tento faktor umí ovlivnit voda z Lázní Lúčky. Místní termální pramen obsahuje šest set šesti miligramů vápníku na litr.

Kromě toho se v něm nacházejí i další látky, důležité pro jeho funkční využití v organismu, jako jsou hořčík, mangan, selen, sodík a sírany.

Voda a pohyb
Lázeňské pobyty v Lúčkách speciálně zaměřené na léčbu a prevenci osteoporózy se opírají o využití vápníku z termální minerální vody a pohybové aktivity, které jsou nezbytné pro zachování a tvorbu kostní hmoty.

V rámci prevence se doporučuje vypít denně půl litru místní minerální vody, v případě, že se jedná o doplňkovou léčbu, je to půl litru až litr denně.

Odbornou garantkou pro prevenci a léčbu osteoporózy v KOUPELÍCH LOUČKY je Elena Ďurišová, primářka Revmatologicko-rehabilitačního centra Hlohovec a autorka odborné publikace, ve které vypracovala speciální cvičební sestavy nejen pro pacienty s osteoporózou, ale i pro ty, kteří trpí například revmatoidní artritidou nebo osteoartrózou, bolestmi páteře při sterilitě a při inkontinenci.

Pohyb je pro pacienty s osteoporózou klíčový, bez něj nelze dosáhnout při léčbě pozitivních výsledků. KOUPELÉ LOUČKY se proto specializují i ​​na pohybovou léčbu.

Její součástí je kinezioterapie, léčebná rehabilitace, fyziatrie a cílená reflexní léčba. Pacientům s osteoporózou se doporučuje také mírné procházkové tempo na čerstvém vzduchu.

Ideální je doplňovat speciální pohybové aktivity v lázních s půlhodinovou procházkou denně.

V prostředí čisté liptovské přírody to pacienti nevnímají jako povinnost, ale jako příjemný relax, který jim umocní celkový dojem z lázeňského pobytu a přinese pěkné zážitky.

Cílem takového pobytu by mělo být kromě léčebného procesu i získání návyků, které člověku s osteoporózou usnadní život po návratu domů.

Kdo už jednou má tuto diagnózu, musí se naučit starat o tělo, osvojit si vhodné formy cvičení, zdravé stravovací návyky a vědomě přelaďovat mysl na pozitivní podněty.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora